Recenze: V pasti (Michael Northrop)

Během jednoho školního dne nastane nečekaná sněhová vánice, která ve škole uvězní sedm studentů, kteří se nemohou dostat domů. Jak dlouho...

Během jednoho školního dne nastane nečekaná sněhová vánice, která ve škole uvězní sedm studentů, kteří se nemohou dostat domů. Jak dlouho tam budou muset zůstat?

V pasti
(Trapped)
Michael Northrop

Rok vydání: 2012 (v ČR 2013)
Počet stran: 207
Nakladatelství: Albatros Media - CooBoo
Překlad: Zuzana Halamíčková

Autor Michael Northrop už pár let píše YA knihy a některé z nich dostaly i menší ocenění. Kniha Trapped však na jedno z takových ocenění byla pouze nominována.

Den, kdy začala sněhová bouře, bylo zrušeno další vyučování - přesto nikdo pořádně nevěděl, jak dlouho taková sněhová vánice může trvat. Den, dva nebo týden? Těžko říct. Ve škole zůstane jenom jeden učitel a sedm studentů, kterým postupně dochází, že ve škole asi nějaký ten čas pobudou. Proto si musí obstarat základní potřeby - teplo, jídlo a další věci, které člověk potřebuje k životu. Sníh o sobě dává také čím dál víc vědět - postupně vypadne elektřina, v budově se začíná ochlazovat a také střecha, která musí unést tuny sněhu, o sobě dává vědět.

Kniha je určená spíše pro mládež, což jsem se dozvěděla, až po jejím dočtení, jelikož jsem knížku měla půjčenou z knihovny a tam byla v oddělení pro dospělé - pro to jsem k ní i přistupovala jako ke knížce pro dospělé. Takže nakonec jsem musela přehodnotit, co si o téhle knížce myslím, i když ono to ve výsledku vyjde nastejno, jelikož i mládež a děti si zaslouží kvalitní četbu.

Jako první musím zmínit obálku a název, který přímo čtenáře láká k přečtení celé knížky. Mě samotnou zaujala jako první obálka, a pak i anotace - obojí mě přinutilo popadnout tuhle knížku.

Začnu plusy knížky. Jako první musím rozhodně zmínit skvělé vytvoření atmosféry. Knížku jsem četla uprostřed těch tropických dnů, které jsme v srpnu mohly zažít, ale přesto jsem si dokonale uměla představit, že právě teď jsem já uvězněná v té škole a kolem mě je naprostá zima, která se pomalu vkrádá i do mého těla. A nejvtipnější na tom je, že když jsem knížku dočítala v autobuse cestou domů a zvedla jsem oči od knížky - vážně jsem si myslela, že venku uvidím napadaný sníh. Z toho jsem byla vážně zmatená, ale vzhledem ke knížce i příjemně překvapená. No, ségra si myslela, že jsem blázen, když jsem v tom vedru tvrdila, že jsem si myslela, že je zima.
Tímhle bodem ale ty výrazné plusy bohužel končí. Teď jsou na řadě mínusy knížky, kterých je o trochu víc. Hlavním postavám má být patnáct let, ale celou dobu se chovají jako dvanáctiletí. A jelikož příběh vypráví Scotty, takže všechno doprovází jeho emoce a myšlenky, tak zvláště u něj to bylo poznat. Celá parta kluků kolem něj byla celá u vytržení ze dvou holek, jako by v životě s žádnou holkou nemluvili a taky to, jak se bavily mezi sebou. No, vážně působili jako o hodně mladší, než kolik jim podle autora bylo.
Také byste si mohli myslet (po přečtení anotace), že v knížce musí nastat nějaký ten wow moment a já sama jsem na něj celou dobu čekala, ale omyl - žádný takový moment nenastane, knížka skončí spíš takovým utržením - znenadání. A konec vyzněl trošku naprázdno.

Od téhle knížky jsem určitě čekala víc a čekala jsem spíše nějaký napínavý thriller, který mi nedá spát. Ale v tomhle jsem se neskutečně spletla. Knížka se sice četla velmi hezky a rychle, ale samotný příběh mě trošku zklamal.
Mohlo by tě zaujmout:

2 komentářů

 1. Blog založen 24. října! Na mé narozeniny .. haha to je znamení :D
  Konečně jsem našla smyslplný blog s recenzemi. Inspirace na noční směny na recepci :)

  DÍKY!

  Unknownie.blogspot.co.uk :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. :D Pěkná náhoda :) Jinak moc děkuju, takovýhle kometář mě rozhodně potěší :)

   Vymazat

Děkuju za návštěvu i komentář :)