Recenze: Hobbit: The Desolation of Smaug

Dobrodružný / Fantasy  USA / Nový Zéland, 2013 Hobit: Šmakova dračí poušť líčí další dobrodružství hobita Bilbo Pytlíka na jeho spol...

Dobrodružný / Fantasy 
USA / Nový Zéland, 2013

Hobit: Šmakova dračí poušť líčí další dobrodružství hobita Bilbo Pytlíka na jeho společné pouti s čarodějem Gandalfem a třinácti trpaslíky vedenými Thorinem Pavézou. Vydali se na výpravnou cestu, jejímž cílem je získat zpět Osamělou horu a ztracené království trpaslíků Erebor. Poté, co přežili začátek své neočekávané cesty, pokračuje tato společnost směrem na Východ a cestou potkává kožoměnce Medděda a v lese Mirkwood plném nástrah se střetává s houfem obřích Pavouků. Když se jim podaří uniknout ze zajetí nebezpečných lesních elfů, pokračují trpaslíci k Jezernímu městu a nakonec k samotné Osamělé hoře, kde musí čelit největšímu nebezpečí v podobě Šmaka - nejstrašlivější nestvůry, která prověří nejen jejich odvahu, ale i pevnost jejich přátelství a smysluplnost celé pouti.

Konečně recenze na druhý díl filmového Hobita. Je strašně těžké obsáhnout všechny zážitky z tohoto filmu do jednoho článku, ale pokusím se o to.
Hobit je pojem, který je všeobecně známý a teď po natočení filmů určitě. Já sama četla prvně knihu, potom jsem zhlédla první díl, pak jsem si zase přečetla knihu a teď jsem viděla druhý díl. Čtenáře Tolkienových děl určitě matou nové postavy, někde trochu upravený děj. Kdyby bylo mě, tak do Hobita vůbec nedávám elfa Legolase, který tam neměl být a už určitě nepřidávám naprosto nové postavy - elfku Tauriel. Ano, vím že tvůrci chtěli do filmu přidat ženský element, ale když ho tam prostě Tolkien nedal, tak bych ho tam taky nedávala, navíc při čtení knížky jsem ani nepostřehla, že by mi tam chybělo ženské pohlaví. Dál je tu grafika, ti co viděli Pána prstenů, tak ví že Peter Jackson s ní má nějakou tu zkušenost - v Pánu prstenů vše působilo tak realisticky, opravdově a v Hobitovi? Některé části jsou tak digitálně upravené, až je to nepřirozené. Dále - v tomto díle Hobita se výprava konečně setká s Meddědem, který jak je známo je napůl medvěd a člověk (přeměňuje se v medvěda), zpracování Medděda jako medvěda bylo dokonalé, přesně tak jsem si ho představovala, ale jako člověka? Co to mělo být? Myslela jsem si, že bude vypadat víc humpoláčtěji (nevím, jak jinak to napsat), ale tam působil jak normální chlapík, který má akorát zvláštní obličej. V lese při setkání s elfy mě to opravdu naštvalo, jelikož oproti knize to bylo vyřešené opravdu hodně jinak. Jo, jsem zastánce knihy a co má jako být? Prostě Tolkien by si zasloužil, aby se jeho knih někdo držel. Děti uvidí film, pak až budou starší si budou chtít (možná) přečíst knihu a ejhle - všechno je najednou jinak. Když se družina konečně dostane do Jezerního města, zjistila jsem, že alespoň to mě příjemně překvapilo - bylo opravdu skvěle vyřešené. Samotná hora byla skvělá a vypracování jejího vnitřku se mi taky líbilo a ty hory pokladu? Nádhera, načež za chvíli uvidíte i samotného draka Šmaka (Smaug), jehož grafické zpracování se mi líbilo nejvíc. Na závěr, sice jsem docela dost kritizovala, ale i přesto tento film asi ještě párkrát za život zhlédnu, jelikož dalšího Hobita už asi nikdo nenatočí. Jsem docela zklamaná z tohoto filmového zpracování, protože si myslím, že kdyby se tvůrci drželi knih, tak by to bylo mnohem lepší.


Mohlo by tě zaujmout:

0 komentářů

Děkuju za návštěvu i komentář :)